Rudawski Park Krajobrazowy - www.rudawyjanowickie.pl

Rudawy Janowickie - dziewicze góry przyklejone do Karkonoszy, malownicze widoki na inne pasma górskie, tajemnicze formacje skalne...

Rudawski Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu górotworu Sudetów Zachodnich i Środkowych. Nazwa parku wywodzi się z głównego pasma górskiego, jakim są Rudawy Janowickie. Rozciąga się ono od Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) do Doliny Bobru. Główny grzbiet Rudaw Janowickich ma długość około 18 km. Najwyższym punktem w Parku  jest Skalnik (945 m n.p.m.), zaś najniższym koryto rzeki Bóbr w okolicach Wojanowa-Bobrowa (ok. 350 m n.p.m.).

W odniesieniu do Sudetów i Karkonoszy, Rudawy Janowickie stanowią niezależny grzbiet, który charakteryzuje się odrębnym krajobrazem. Cechuje je szereg malowniczych dolin rzecznych (m.in. Janówki i Hutniczego Potoku), porozrzucanych form skalnych (m.in. Sokoliki, Starościńskie Skały, Skalny Most), liczne wzniesienia, strome stoki oraz przepiękne tereny zalesione z wieloma potokami. Skały oprócz atrakcji turystycznych są dobrym miejscem do wspinaczki. Właśnie tutaj, w Rudawach, zaczynali tej klasy alpiniści, co Wanda Rutkiewicz. Są one również doskonałym punktem widokowym na przepiękne Karkonosze oraz Kotlinę Kamiennogórską i Jeleniogórską, zwłaszcza ze Skalnika.

Na terenie całych Rudaw Janowickich wytyczonych jest wiele interesujących tras rowerowych, zróżnicowanych krajobrazowo, jak i technicznie. Niektórzy rowerzyści mogą sprawdzić swoje możliwości na jednej z tzw. ścian płaczu, biegnącej z Janowic Wielkich przez Mniszków do Polany Mniszkowskiej.

Dla turystyki pieszej malują się bogate krajobrazowo trasy, wśród nich, nie tylko formy skalne, doliny i jeziora, ale także liczne zabytki architektury (zamki i pałace), jak i wieloprzestrzenne założenia parkowo-pałacowe, m.in. w Bukowcu i Karpnikach. Dla aktywnych turystów, atrakcyjny powinien być szlak, przebiegający głównym grzbietem Rudaw Janowickich w stronę Karkonoszy, którego początek można zaplanować w Janowicach Wielkich.

Miłośnicy turystyki konnej z pewnością nie zapomną przejażdżek po tak malowniczych terenach, szczególnie po stale rosnącej liczbie szlaków konnych.

Zimą partie szczytowe i przełęcze Rudawskiego Parku Krajobrazowego stają się ciekawymi trasami na wędrówki narciarskiej.

 

Dla poszukiwaczy minerałów teren ten jest szczególnie wartościowy, ponieważ znajdują się tu liczne ślady wyrobisk, kamieniołomów, które związane są z eksploatacją podziemną i odkrywkową surowców mineralnych, m.in. tereny Miedzianki.

Obszar Parku i jego otuliny stanowią doskonały „poligon” dla przeprowadzania prac naukowych z wielu dziedzin, m.in. badań archeologicznych dawnego osadnictwa czy badań dotyczących genezy form geologicznych.

W Rudawach Janowickich turysta ma możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Na obszarze Parku występuje 127 gatunków ptaków, wśród których 115 objętych jest całkowitą ochroną prawną, 3 częściową, a 8 ochroną określoną ustawą łowiecką. W okolicach stawów hodowlanych w Bukowcu i Kapnikach można spotkać m.in. łabędzia niemego, dzięcioła zielonosiwego oraz derkacza. Lasy zamieszkiwane są przez takie zwierzęta, jak jeleń, łoś, borsuk, piżmak, gronostaj i wiele innych. Niedawno widywane były w okolicy również rysie.

Całkowitą ochroną objęte zostały także 33 gatunki roślin, a 8 gatunków – ochroną częściową. Wśród nich występuje dziewięćsił bezłodygowy, storczyk szerokolistny czy zimowit jesienny.

Najcenniejsze fragmenty ekosystemów nieleśnych, w których występują rzadkie i zagrożone gatunki roślin to m.in. torfowisko na Trzcińskich Mokradłach, łąki koło Przełęczy Rędzińskiej oraz Łąki nad Czarnowem.

Rudawski Park Krajobrazowy z pewnością stanowi jedną z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych na Dolnym Śląsku.

Domek w górach - kontakt

Zarezerwuj pobyt w Chacie
telefonicznie lub mailowo:

+48 609 136 056

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Masz wątpliwości? Sprawdź nas!

Polub nas na Facebooku!

Dom, nocleg, agroturystyka, góry

  • Chata Piaskowy Koń jest wolnostojącym, niezależnym, górskim drewnianym domem do wynajęcia.
  • Nocleg w domu przewidziany jest dla 1 - 8 osób.
  • Górski domek funkcjonuje jako agroturystyka, ale ma charakter w pełni wyposażonego domu jednorodzinnego.
  • Obiekt noclegowy jest wpisany do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie, nie będącego obiektem hotelarskim, prowadzonej przez Wójta Gminy Janowice Wielkie (nr UH/2/2012).
  • Dom położony jest we wsi Mniszków w górach - Rudawach Janowickich, które przylegając do Karkonoszy są jednym z pasm Sudetów.
  • Mniszków leży w środku Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Kotlina Jeleniogórska), na terenach Specjalnych Siedlisk Ochrony - Natura 2000 oraz w centrum Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
  • Pobliskie miejscowości to m.in. Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie, Trzcińsko, Kamienna Góra, Mysłakowice, Bukowiec, Wojanów, Łomnica.

Lubisz Chatę Piaskowy Koń?

Rudawy Janowickie / Karkonosze

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawy Janowickie - dziewicze góry przyklejone do Karkonoszy, malownicze widoki na inne pasma górskie, tajemnicze formacje skalne...

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej stanowi unikat na skalę światową po Zamkach nad Renem czy Loarą.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice.

Aktywnie w okolicy

Narty - stoki i szlaki narciarskie

Rudawy Janowickie i Karkonosze są wręcz wymarzone do uprawiania sportów narciarskich. W niewielkiej odległości od naszego górskiego domu dostępnych jest kilkadziesiąt stoków narciarskich.

Szlaki turystyczne

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Karkonoszy dostępnych jest wiele szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz narciarskich. Nocleg w naszym górskim domku zlokalizowany jest niemal przy wszystkich rodzajach szlaków.

Wspinaczka, buldering i skałki

Rudawy cieszą się ogromną popularnością wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Zaczynali tu m.in. Wanda Rutkiewicz, czy Jerzy Kukuczka... Nocleg w Mniszkowie jest świetną bazą wypadową dla miłośników tego sportu.