Szlaki turystyczne - piesze, rowerowe i konne

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Karkonoszy dostępnych jest wiele szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz narciarskich. Przez Mniszków lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają szlaki rowerowe, konne i piesze.

 

 

Szlaki piesze

Odcinki szlaków długodystansowych
[NIEBIESKI] - fragment E3 Europejski Szlak Długodystansowy, na mapach oznaczony E3.Oznaczony kolorem niebieskim i jest elementem międzynarodowego układu szlaków turystycznych.
Prowadzi z Trzcińska przez Husyckie Skały, schronisko Szwajcarka, Karpnicką Przełęcz, koło Starościńskich Skał, skały Pieca, Skalnego Mostu, Skalne Bramy, przez Polanę Mniszkowską, Mały Wołek, Wołek, Skalnik, Czarnów (schronisko Czartak), okolice Szarych Skał, Pisarzowice do Kamiennej Góry.
[CZERWONY] fragment głównego szlaku Sudeckiego im. Mieczysława Orłowicza biegnący przez najważniejsze pasma Sudetów w Polsce.
Prowadzi z Mysłakowic przez Bukowiec, okolice Diabelskiej Ambony, źródła Joli, Przęłecz pod Średnicą, skały Konie Apokalipsy, Wilkowyję do Szarocina.
[ZIELONY] fragment Szlaku Zamków Piastowskich.
Prowadzi z Wojanowa (obok Pałacu Wojanów-Bobrów), przez Husyckie Skały, schronisko Szwajcarka, skały Krowiarki, Zamek Bolczów, do Janowic Wielkich.

Oprócz w/w szlaków na terenie Rudaw Janowickich i okolic udostępniona jest sieć szlaków lokalnych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Szlaki rowerowe

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego dla Turystów została udostępniona rozbudowana sieć szlaków rowerowych.

Przez Mniszków, tuż obok noclegu biegnie jeden z ważniejszych szlaków lokalnych, tzw. Obwodnica Rudawska (żółty).

Fragment szlaku euroregionalnego ER-6 (Fioletowy)

Z Wojanowa (warto odbić z trasy i zobaczyć Pałace: Łomnica, Wojanów i Wojanów-Bobrów) przez Trzcińsko, Janowice Wielkie (warto zobaczyć Pałac w Janowicach Wielkich), podjazd do Miedzianki koło Mniszkowa i zjazd do Ciechanowic.

Ponadto stale rozwijana jest sieć szlaków lokalnych.

Szlaki konne

Od kilku lat na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz Karkonoszy oraz rozbudowywana jest infrastruktura związana z turystyką konną.
Z każdym rokiem przybywa górskich szlaków konnych. Są one opracowywane w taki sposób, by turysta nimi podróżujący mógł docenić piękno tutejszych krajobrazów, a także walory architektoniczne okolic.

Obecnie korzystać można z trzech górskich szlaków konnych:

[Główny Szlak Sudecki] (biegnący ze Ścięgien k/Karpacza do Lądka Zdroju) – ok. 300 km;
[Pętla Kamiennogórska] Czadrów (k/Kamiennej Góry) – Krzeszów – Lubawka – Okrzeszyn – Chełmsko Śląskie – Krzeszówek – Czadrów, z łącznikiem do miejscowości Dębrznik;
[Szlak Dębrznik - Lubawka] Dębrznik – Raszów – Pisarzowice – Czarnów - Lubawka.

[Szlak Mniszków - Podgórki] Mniszków - Miedzianka - Janowice Wielkie - Komarno - Podgórki (Łysa Góra).

Domek w górach - kontakt

Zarezerwuj pobyt w Chacie
telefonicznie lub mailowo:

+48 609 136 056

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Masz wątpliwości? Sprawdź nas!

Polub nas na Facebooku!

Dom, nocleg, agroturystyka, góry

  • Chata Piaskowy Koń jest wolnostojącym, niezależnym, górskim drewnianym domem do wynajęcia.
  • Nocleg w domu przewidziany jest dla 1 - 8 osób.
  • Górski domek funkcjonuje jako agroturystyka, ale ma charakter w pełni wyposażonego domu jednorodzinnego.
  • Obiekt noclegowy jest wpisany do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie, nie będącego obiektem hotelarskim, prowadzonej przez Wójta Gminy Janowice Wielkie (nr UH/2/2012).
  • Dom położony jest we wsi Mniszków w górach - Rudawach Janowickich, które przylegając do Karkonoszy są jednym z pasm Sudetów.
  • Mniszków leży w środku Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Kotlina Jeleniogórska), na terenach Specjalnych Siedlisk Ochrony - Natura 2000 oraz w centrum Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
  • Pobliskie miejscowości to m.in. Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie, Trzcińsko, Kamienna Góra, Mysłakowice, Bukowiec, Wojanów, Łomnica.

Lubisz Chatę Piaskowy Koń?

Rudawy Janowickie / Karkonosze

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawy Janowickie - dziewicze góry przyklejone do Karkonoszy, malownicze widoki na inne pasma górskie, tajemnicze formacje skalne...

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej stanowi unikat na skalę światową po Zamkach nad Renem czy Loarą.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice.

Aktywnie w okolicy

Narty - stoki i szlaki narciarskie

Rudawy Janowickie i Karkonosze są wręcz wymarzone do uprawiania sportów narciarskich. W niewielkiej odległości od naszego górskiego domu dostępnych jest kilkadziesiąt stoków narciarskich.

Szlaki turystyczne

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Karkonoszy dostępnych jest wiele szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz narciarskich. Nocleg w naszym górskim domku zlokalizowany jest niemal przy wszystkich rodzajach szlaków.

Wspinaczka, buldering i skałki

Rudawy cieszą się ogromną popularnością wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Zaczynali tu m.in. Wanda Rutkiewicz, czy Jerzy Kukuczka... Nocleg w Mniszkowie jest świetną bazą wypadową dla miłośników tego sportu.