Dolina Pałaców i ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej - www.dolinapalacow.pl

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej stanowi unikat na skalę światową po Zamkach nad Renem.

Rudawy Janowickie oraz obszar z nim graniczący, stanowi unikat na skalę światową, jako największy (obok zamków nad Renem) kompleks pałaców i zamków w Europie. Obszar ten jest określany jako „Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”. Zagęszczenie obiektów jest niespotykane, a różnorodność jest wynikiem silnych wpływów polskich, czeskich i niemieckich na tych terenach.W okresach rządów tych państw powstawały budowle charakterystyczne dla nich i okresów, w których je budowano.

Obiekty urzekają nie tylko architekturą, ale również położeniem. Często okalają je urzekające ogrody i parki, które w czasie ich tworzenia miały pionierski charakter. Zachwycali się nimi m. in. Izabela Czartoryska oraz król Pruski Fryderyk Wilhelm III.
Dziś, przywracane do dawnej świetności, z pewnością urzekną nie jednego turystę.
 
Spośród najbliższych obiektów można wymienić:
 • Barokowy Dwór w Mniszkowie (ok. 500 m)
 • Zamek Bolczów (ok. 3 km)
 • Zespół Pałacowo-Parkowy w Janowicach Wielkich (ok. 3 km)
 • Pałac w Ciechanowicach (ok. 5 km)
 • Pałac w Wojanowie (ok. 8 km)
 • Pałac i Dom Wdów w Łomnicy (ok. 8 km)
 • Pałac w Karpnikach (ok. 7 km)
 • Pałac w Bobrowie (ok. 6 km)

Domek w górach - kontakt

Zarezerwuj pobyt w Chacie
telefonicznie lub mailowo:

+48 609 136 056

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Masz wątpliwości? Sprawdź nas!

Polub nas na Facebooku!

Dom, nocleg, agroturystyka, góry

 • Chata Piaskowy Koń jest wolnostojącym, niezależnym, górskim drewnianym domem do wynajęcia.
 • Nocleg w domu przewidziany jest dla 1 - 8 osób.
 • Górski domek funkcjonuje jako agroturystyka, ale ma charakter w pełni wyposażonego domu jednorodzinnego.
 • Obiekt noclegowy jest wpisany do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie, nie będącego obiektem hotelarskim, prowadzonej przez Wójta Gminy Janowice Wielkie (nr UH/2/2012).
 • Dom położony jest we wsi Mniszków w górach - Rudawach Janowickich, które przylegając do Karkonoszy są jednym z pasm Sudetów.
 • Mniszków leży w środku Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Kotlina Jeleniogórska), na terenach Specjalnych Siedlisk Ochrony - Natura 2000 oraz w centrum Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
 • Pobliskie miejscowości to m.in. Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie, Trzcińsko, Kamienna Góra, Mysłakowice, Bukowiec, Wojanów, Łomnica.

Lubisz Chatę Piaskowy Koń?

Rudawy Janowickie / Karkonosze

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawy Janowickie - dziewicze góry przyklejone do Karkonoszy, malownicze widoki na inne pasma górskie, tajemnicze formacje skalne...

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej stanowi unikat na skalę światową po Zamkach nad Renem czy Loarą.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice.

Aktywnie w okolicy

Narty - stoki i szlaki narciarskie

Rudawy Janowickie i Karkonosze są wręcz wymarzone do uprawiania sportów narciarskich. W niewielkiej odległości od naszego górskiego domu dostępnych jest kilkadziesiąt stoków narciarskich.

Szlaki turystyczne

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Karkonoszy dostępnych jest wiele szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz narciarskich. Nocleg w naszym górskim domku zlokalizowany jest niemal przy wszystkich rodzajach szlaków.

Wspinaczka, buldering i skałki

Rudawy cieszą się ogromną popularnością wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Zaczynali tu m.in. Wanda Rutkiewicz, czy Jerzy Kukuczka... Nocleg w Mniszkowie jest świetną bazą wypadową dla miłośników tego sportu.