Mniszków, Miedzianka i inne... - ciekawostki w mediach

LewRudawy Janowickie, Mniszków i Miedzianka (10 min drogi pieszo) to mało znane okolice. Dzieje się tu jednak wiele ciekawych rzeczy...

Poniżej kilka wybranych ciekawostek, które związane są z tym terenem, ale widziane okiem innych. Dowodzi to, że nie tylko my dostrzegamy uroki tego miejsca...

 

 • Zdjęcia do filmu w Mniszkowie

W 2010 roku w zabytkowym dworze w Mniszkowie realizowane były zdjęcia do nagrodzonego za reżyserię filmu kostiumowo-historyczno-kryminalnego "Daas", o którym kilka słów napisała Joanna Lamparska na swoim blogu.

 • Niezwykłe miejsca 

W górnej części Mniszkowa można odnaleźć ślady dawnej osady - tajemnicze ruiny dawnych zabudowań. Miejsce wyjątkowe nie tylko z powodu swojej historii, ale i przepięknych widoków. O tym miejscu również można przeczytać na blogu Joanny Lamparskiej: Krzyżowa Hala, czyli magia jest wszędzie.

 • Mniszkowskie skarby

Mniszków jest miejscowością, której historia sięga XII w. Na przestrzeni lat burzliwe dzieje dotykały tę miejscowość, stąd też biorą się przypadki znalezienia różnych skarbów... Jedną z historii można przeczytać tutaj, inne można wysłuchać od samych mieszkańców...

 • Miedzianka - miasto - widmo

Miedzianka - miejscowość położona zaledwie kilometr od Chaty Piaskowy Koń. Jeszcze niedawno tętniące życiem, dziś prawie jej nie ma. Otoczone mgłą tajemnicy m.in. z powodu powojennego wydobycia uranu. Część wydarzeń z przeszłości odkrywa Filip Springer w swojej książce Miedzianka - historia znikania

 •  Okoliczne zabytki

Zamek Bolczów jest jedną z największych atrakcji okolicy, a leży zaledwie 45 min. od Chaty Piaskowy Koń. W tym miejscu można przeczytać historię jego losów, a pod tym linkiem można obejrzeć krótki film.

Domek w górach - kontakt

Zarezerwuj pobyt w Chacie
telefonicznie lub mailowo:

+48 609 136 056

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

 

Masz wątpliwości? Sprawdź nas!

Polub nas na Facebooku!

Dom, nocleg, agroturystyka, góry

 • Chata Piaskowy Koń jest wolnostojącym, niezależnym, górskim drewnianym domem do wynajęcia.
 • Nocleg w domu przewidziany jest dla 1 - 8 osób.
 • Górski domek funkcjonuje jako agroturystyka, ale ma charakter w pełni wyposażonego domu jednorodzinnego.
 • Obiekt noclegowy jest wpisany do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie, nie będącego obiektem hotelarskim, prowadzonej przez Wójta Gminy Janowice Wielkie (nr UH/2/2012).
 • Dom położony jest we wsi Mniszków w górach - Rudawach Janowickich, które przylegając do Karkonoszy są jednym z pasm Sudetów.
 • Mniszków leży w środku Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Kotlina Jeleniogórska), na terenach Specjalnych Siedlisk Ochrony - Natura 2000 oraz w centrum Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.
 • Pobliskie miejscowości to m.in. Karpacz, Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie, Trzcińsko, Kamienna Góra, Mysłakowice, Bukowiec, Wojanów, Łomnica.

Lubisz Chatę Piaskowy Koń?

Rudawy Janowickie / Karkonosze

Rudawski Park Krajobrazowy

Rudawy Janowickie - dziewicze góry przyklejone do Karkonoszy, malownicze widoki na inne pasma górskie, tajemnicze formacje skalne...

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej stanowi unikat na skalę światową po Zamkach nad Renem czy Loarą.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice.

Aktywnie w okolicy

Narty - stoki i szlaki narciarskie

Rudawy Janowickie i Karkonosze są wręcz wymarzone do uprawiania sportów narciarskich. W niewielkiej odległości od naszego górskiego domu dostępnych jest kilkadziesiąt stoków narciarskich.

Szlaki turystyczne

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Karkonoszy dostępnych jest wiele szlaków pieszych, konnych, rowerowych oraz narciarskich. Nocleg w naszym górskim domku zlokalizowany jest niemal przy wszystkich rodzajach szlaków.

Wspinaczka, buldering i skałki

Rudawy cieszą się ogromną popularnością wśród osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Zaczynali tu m.in. Wanda Rutkiewicz, czy Jerzy Kukuczka... Nocleg w Mniszkowie jest świetną bazą wypadową dla miłośników tego sportu.